ممانعت گمرک از خروج خودروی ساکنان جزیره کیش

[ad_1]

نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس خواستار آزاد شدن خروج خودرو از جزیره کیش برای اهالی و ساکنین این جزیره طبق سنوات گذشته شد و گفت: در حال حاضر کیشوندان برای دیدن خویشاوندان خود در بندرعباس باید از خودروهای اجاره‌ای استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، ناصر شریفی با اشاره به ممانعت گمرک نسبت به خروج خودروی ساکنان کیش از این جزیره گفت: نزدیک به یک سال است که گمرک ایران از خروج خودروهای ساکنین و اهالی جزیره کیش به سرزمین اصلی ممانعت کرده است که این اقدام موجب نگرانی ساکنین این منطقه شده است.

نماینده مردم بندرلنگه، بستک، پارسیان و جزیره کیش در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از حقوق ساکنین و اهالی جزیره کیش این است که در سال به مدت یک ماه که برای تعطیلات و دیدار با اقوام و آشنایان خود به سرزمین اصلی سفر می‌کنند؛ بتوانند از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده کنند و این رویه از ابتدای شکل‌گیری منطقه آزاد مرسوم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: حتی ایرانیان خارج از کشور زمانی که به ایران سفر می‌کنند، می‌توانند طی تشریفات گمرکی خودروی شخصی خود را وارد کشور کنند؛ اما چگونه است که هم‌وطن ما در کشور و سرزمین خود نمی‌تواند از این حق برخوردار باشد؟

شریفی تصریح کرد: مرسوم بوده است فردی که خودرویی با پلاک منطقه آزاد دارد و بستگانش ساکن بندرعباس یا شیراز هستند برای دیدار با آن‌ها در سال یک ماه می‌تواند از خودروی شخصی خود استفاده کند و با این وضعیت مردم جزیره کیش مجبور می‌شوند برای این سفرها از خودروهای اجاره‌ای استفاده کنند.

وی با بیان اینکه نمی‌دانیم گمرک با چه توجیه و منطقی این تصمیم را گرفته و اجرا می‌کند، ادامه داد: تا جایی که بنده اطلاع دارم در مناطق آزاد دیگر چنین قانونی وجود ندارد؛ ازاین‌رو از رئیس‌کل گمرک و معاون وزیر اقتصاد می‌خواهیم که در این موضوع تجدیدنظر کنند تا این مشکل برای اهالی و ساکنان جزیره کیش حل شود؛ هرچند که در حال رایزنی و پیگیری موضوع برای رفع نگرانی مردم هستیم.

عضو مجمع نمایندگان استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در ایام نوروز 96 ازآنجاکه نگرانی اهالی کیش برای سفر افزایش پیدا کرد، مسئولان گمرک این اجازه را دادند که در ایام نوروز به‌صورت موقت این خروج صورت بگیرد؛ اما متأسفانه پس از عید مجدد این رویه به حالت قبلی خود بازگشته و این ممانعت به عمل می‌آید که انتظار ما این است هر چه سریع‌تر این موضوع که مشکلات بسیاری را برای مردم منطقه فراهم کرده حل‌وفصل شود.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *